Hirdetés

HTML

Hirdetés

Állandó oldalak

Facebook oldaldoboz

Írásaim

Címkefelhő

Futótűz

A fizika, az objektív valóság megismerését célozza meg. Az én véleményem szerint pedig, az abszolút létezés valósága, objektív és szubjektív egy időben. Így én, a megismert objektív valóság hibáira irányítom a figyelmet, és a szubjektív valóság létjogosultságára.

Friss topikok

  • gigabursch: "Így a tudományos szakembereknek, éppúgy hinniük kell a méréseik eredményeiben, azok informatív ér... (2023.01.08. 11:26) Tudomány vagy Isten.
  • TanBá: Mára már van Tudományos Isten. A Tudományos Isten bizonyítás zanzásítva, avagy IGe istenérve 1... (2022.11.19. 13:06) Tudományos Isten.
  • Zsofazsofa: youtu.be/iDEppXwWHag (2022.10.22. 19:17) Istenként élni.
  • Zsofazsofa: youtu.be/PqN7LV2VvYs (2022.10.22. 19:14) Isten éltessen.
  • gigabursch: "Mert, ha egy gyurmából készült golyó gömb alakját megváltoztatjuk és kockát formálunk belőle, akk... (2022.01.27. 07:43) Pi változó értékei.

(KFG - Korlátolt felelősségű gondolataim.)

2010.02.11. 00:50 futotuz

Paradoxonok

Címkék: paradoxonok

"A paradoxonok: „olyan formális logikai ellentmondások, amelyek halmazelméletekben és a formális logikában keletkeznek, az ítéletalkotás egyes logikai szabályainak megtartása mellett. A modern tudományokban a századforduló táján a halmazelmélet egyes területein fedezték fel a paradoxonokat.” „ A paradoxonok olyankor adódnak, amikor két egymást kizáró (egymásnak logikailag ellentmondó) ítélet egyaránt érvényes. Paradoxonok felmerülhetnek, mind a tudományos elméletekben, mind a köznapi gondolkodásban (ilyen például az összes halmazok halmazával kapcsolatos Russel féle paradoxon” „nem adható általános módszer az összes paradoxon kiküszöbölésére.”

Ez a jelenlegi álláspont, a tudományos élet részéről. Vagyis, nem adható általános módszer a paradoxonok kiküszöbölésére. Márpedig, véleményem szerint, ha logikai ellentmondás észlelhető, akkor a logikában van a hiba. Az ember relatív gondolkodásmódjában, ami véleményem szerint, a viszonyítás-logika hibáira vezethető vissza. Ma még ugyanis, jóval a viszonyítás előtt határozzák meg általános érvénnyel azt, hogy az aktuálisan elkövetkező viszonyításban részt vevő dolgok, abszolút vagy relatív jelleggel bírnak-e. Így a viszonyító emberi tudat, eleve viszonyító etalonként kezeli azt a tényezőt is, amit abszolútnak definiált, és azt is, amit relatívnak határozott meg a tudomány.

A viszonyelmélet című írásomban kifejtettem, hogy a viszonyítás alaptétele az a tény kell, hogy legyen, hogy a viszonyítás irányától függően nyernek a viszonyításban részt vevő tényezők abszolút vagy relatív értéket. Amit viszonyítunk, az mindig relatív a viszonyító emberi tudat számára, és amihez viszonyítunk, az pedig, abszolút értéket nyer. De csak a viszonyítás idejére. Valamely más irányú viszonyítás megfordíthatja a tényezők abszolút vagy relatív jellegét, de az is csak az új viszonyítás idejére.

A Russel féle paradoxon arra utal, hogy a minden halmazt magában foglaló halmaz maga is halmaz, ezért tartalmaznia kell önmagát is. Ez pedig, paradoxonná alakítja a halmazelméletet. A halmazelmélet is ember által megfogalmazott elmélet, vagyis lehet téves is. Létükkel a halmazok is valamilyen alapviszonyt takarnak. A viszonyítás pedig, abszolút vagy relatív jellegekkel ruházza fel a halmazokat is. Így az Univerzum teljességét tekintve abszolút mágneses alaphalmaz, amely minden egyéb relatív részhalmazt, azaz elektromos anyagi testet magában foglal. A halmazok abszolút vagy relatív jellege azonnal meghatározza, a halmazok logikai kezelhetőségét is. Így az Univerzum primer abszolút alaphalmaza, nem társítható büntetlenül, az Univerzumban kialakult szekunder relatív  anyagi részhalmazokkal. Ha pedig, a viszonyító ember tudatában, a halmazok nem nyernek abszolút vagy relatív értéket, akkor logikusan paradoxonokhoz jutunk, amelyek matematikai igazságokat is képesek kétségbe vonni.

Koránt sem igaz a tudományos állítás, miszerint minden relatív. Csak úgy fogadhatjuk el ezt a megállapítást, ha azt állítjuk, hogy minden relatív, amit magamhoz viszonyítok. Ebben az esetben ugyanis, tudatosan önmagamat tettem a viszonyításom alapjává, vagyis abszolutizáltam magamat a viszonyításom idejére. Magam vagyok az etalon, amihez viszonyítok. A tudomány amúgy is, zavaros ezen a téren. Mert az állandónak nevezett tényezői, éppen attól állandóak, hogy nem változóak, azaz abszolút jellegűek. Vagyis, mégsem minden relatív?

Kizárólag abszolút, vagy szintén kizárólag relatív dolgokkal, sohasem találkozunk. Mindig a viszonyító emberi tudat abszolutizálja a dolgokat. Éppen azért, hogy a viszonyító ember, etalonként használhassa azokat, a viszonyításai során. Ilyenek az etalonjaink, és az emlékeink, mint szellemi etalonok. Ameddig pedig, az emberi tudat által előre meghatározott, azaz abszolutizált etalonnal viszonyítunk, addig nyer a viszonyított tényező relatív értéket a tudatunkban. Amikor tehát, tudatosan relatívként kezelt tényezőt, relatív értékű tényezővel viszonyítunk, akkor paradoxonhoz jutunk, mert az eredménye is relatív, azaz változó lesz. Így a viszonyítás során, logikai ellentmondásához jutunk. A viszonyítás, azaz a mérés idejére ugyanis, nem lehet a viszonyító, azaz a mérő eszközünk is változó.

A valós viszonyítás logikájával felvértezett tudatos ember, védettséget élvez a paradoxonok által felállított téves logikai ítéletcsapdák ellen, amelyek a téves logikai ellentmondásokat, virtuális módon fenntartják. Ezek a paradoxonok, amelyek ma még, a tudományos valóságunk szerves részei. Pedig, az új viszonyelmélettel, mégis adható általános módszer, az esetleges paradoxonok kiküszöbölésére. 

Matécz Zoltán

matecz.zoltan@gmail.com

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://futotuz.blog.hu/api/trackback/id/tr731748294

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása